Кіпр

Кіпр — центр середземноморської торгівлі античності, перехрестя морських шляхів середньовіччя, батьківщина багатьох легенд і сказань. Різноманітність пам’яток культури на його землі просто безліч, а гарний клімат, лагідне сонце і тепле море зробили його одним з найбільших курортних регіонів світу. Острів відносно невеликий, тому за наявності машини та певної кількості часу, його можна «дослідити» досить докладно, повною мірою познайомившись із культурою та історією цієї давньої землі.

Клімат Кіпру
Клімат Кіпру вважається найпомірнішим і найздоровішим у світі. Тому середня тривалість життя місцевого населення вища, ніж, наприклад, США чи Англії. Небезпечні інфекційні захворювання тут практично невідомі. Клімат субтропічний середземноморський. Спекотне літо (+25-35 ° С), м’яка відносно дощова зима (+ 10-15 ° С). Річна сума опадів зростає з 300-500 мм на рівнині до 1000-1300 мм у горах, де взимку місцями утворюється сніговий покрив.
Найкращий час для відпочинку червень, липень, серпень, а також вересень, коли спека спадає і настає збирання врожаю. Влітку в прибережних районах середня температура досягає 32 градусів, у центральній частині острова – 36, але в окремі дні може перевищити і 40. Взимку середня температура становить 15 градусів, однак у горах холодніше, а снігу випадає стільки, що можна кататися на лижах до початку. квітня. Дощі йдуть з кінця жовтня до квітня.

Населення Кіпру
близько 790 тис. осіб, з яких 160 тисяч — турки. Також на Кіпрі проживає 17 тисяч англійців, 60 тисяч росіян, 4 тисячі вірмен.

Мова
грецька, турецька

Час
в одному часовому поясі з київським

Валюта Кіпру
З 1 січня 2008 р. запроваджено Євро, що дорівнює 100 центам. В обігу банкноти номіналом 5, 10, 20, 50, 100, 200 і 500 євро, а також монети номіналом 1, 2, 5, 10, 20 і 50 центів.

Традиції Кіпру
Багато народних свят, наприклад Карнавал і Катаклізмос сягають своїм корінням вглиб далеких тисячоліть. Веселий та галасливий Карнавал розпочинається напередодні Великого Посту за 50 днів до грецького православного Великодня. Центром карнавальних ходів завжди вважався Лемесос, проте народні гуляння проходять і в Ларнаку, і в Пафосі. У дні свят та масових гулянь виконуються кіпрські народні пісні та танці. Кіпр має багаті музичні та танцювальні традиції, які значно відрізняються від грецьких. Інструменти, які зазвичай акомпанують народним танцям – це скрипка та «лауто» (лютня з чотирма подвійними струнами, які перебираються орлиним або грифовим кігтем). Танці зазвичай виконуються парами чи групами, найчастіше являючи собою сценки із сільського життя чи сільські ритуали – і найбільш популярні на весільних урочистостях.

Кухня Кіпру
Суміш середземноморських та східних кулінарних традицій та англійської кухні. Примітною особливістю кіпрської кузні є особлива увага до супів. Дуже типовим представником кіпрських супів можна назвати страву з яєчних жовтків, лимонного соку, зелені та приправ. Крім нього популярні курячий, пасльоновий, сочевий супи, а також суп-локшина і сочевичний суп.

Визначні місця Кіпру:

Нікосія — одне з найдавніших міст світу, що є кіпрською столицею з Х ст., тоді як сліди перших поселень на її території відносяться до бронзового віку (тоді вона називалася Ледра). Поділена в наші дні демаркаційною лінією, вона примудрилася зберегти особливу чарівність старого левантійського міста. «Стара Нікосія», тобто центральна частина міста, має радіальне планування і охоплена кільцем значних кам’яних бастіонів і масивних воріт Венеціанської стіни (1567-1570 рр.). Одним із архітектурних шедеврів захисного кільця старої Нікосії вважаються знамениті Врата Фамагусти, у внутрішніх приміщеннях яких зараз регулярно проводяться виставки та музичні вечори (прекрасна реставрація воріт була удостоєна міжнародного призу «Юропа Ностра»). Найстаріша візантійська церква Нікосії — Хрисалініотисса (1450 р.) з колекцією візантійських ікон, розташована за кількасот метрів на північ від Воріт Фамагусти. Усередині стін розташована більшість визначних пам’яток столиці, відстані між ними невеликі і практично все можна обійти пішки.

Лімасол, розташований на південному узбережжі острова, є другим за величиною містом після Нікосії і відомий насамперед своїми пляжами та курортними районами Потамос Єрмасойас, Аматус та Централос. На північ від міста лежить ще одна «туристична мекка» острова — мальовничий масив Троодос. Численні архітектурні пам’ятки Лімасола та його околиць можуть скласти конкуренцію будь-якому історичному регіону Середземномор’я.

Аматус — одне з найдавніших міст Кіпру, руїни якого розташовані на березі моря приблизно в 5 км. на схід від Лімасола. Він виник за тисячу років до нашої ери і процвітав упродовж шістнадцяти століть. У VII ст. н. е. місто зруйнували араби, а довершив знищення все той же Річард Левине Серце, що висадився в цих місцях в 1191 р. Сучасні археологи відкрили базиліку ранньохристиянської епохи, святилище Афродіти, руїни купалень і системи водоводів — все це досить слабо збереглося справляє враження. Зате навколишнє узбережжя затоки Аматус давно вже перетворилося на шикарний курортний район, свого роду «кіпрську Рів’єру», що славиться багатокілометровими пляжами з чистого піску, чудовою погодою та безліччю першокласних готелів, що чергуються з ресторанами та нічними клубами.

Місто Куріон (вважається, що воно засноване в 1200 р. до н. е. греками, що брали участь у Троянській війні) було одним з найбільших міст-держав острова. Побудований на 70-метровій скелі і добре захищений, він до закінчення римської доби був великим торговим та культурним центром регіону. Руйнівні землетруси прогнали жителів із цих місць, але до наших днів збереглися римські лазні та багаті будинки, святилище Аполлона Хілатського (VII ст. до н. е.) та античний театр (II ст. до н. е.), в якому влітку до н. досі влаштовуються вистави грецької трагедії, а також залишки портових споруд та численні прекрасні мозаїки. У прилеглому селі Єпископи розташований невеликий Археологічний музей Куріона, в якому експонуються знахідки з розкопок Куріону та прилеглих місць.

Гірська гряда Троодос, настільки не схожа на прибережний сонячно-курортний Кіпр, що заслуговує на окрему екскурсію. У спекотні літні місяці тисячі туристів і мешканців Кіпру приїжджають до Троодосу, щоб відпочити в прохолоді гірських хребтів, помилуватися величною панорамою або познайомитися з унікальними реліктовими рослинами, що мешкають тільки в цих важкодоступних місцях. За часів численних навал кіпріоти ховалися в глухих місцях Троодоса, відбудовуючи монастирі та скельні храми, які й збереглися здебільшого до сьогодні, зібравши чимало реліквій.

Монастир Хрисороятиса був заснований у 1152 р. і відомий також написаною апостолом Лукою іконою Богоматері та своїми винами. Що знаходиться в 2 км. на північ від монастиря село Пано Панайя відоме тим, що тут народився майбутній президент Кіпру архієпископ Макаріос, у його будинку зараз розташований музей. Монастир Махерас виник тому місці, де у 1148 р. двоє пустельників виявили знову-таки приписувану самому апостолу Луке ікону. Цікавою є багато прикрашена церква монастиря, поряд з якою стоїть пам’ятник одному з керівників визвольного руху проти британських колонізаторів — національному герою Кіпру Григорію Афксентіу. Для туристів поблизу є ще один цікавий об’єкт — загублене в горах село Фікарду, де зараз ніхто не живе. Деякі будинки, в яких збережені меблі та кухонне начиння періоду середини XIX ст., відкриті для відвідування.

Ларнака розташована на місці, де колись знаходився побудований у Х ст. до н.е. і неодноразово згадуване в Біблії місто Кітіон, засноване онуком Ноя. Третє за величиною місто на Кіпрі після Нікосії та Лімасола, Ларнака відома під своїм сьогоднішнім ім’ям з 1600 р. н. е. У XVIII ст. місто стало важливим торговим центром Кіпру, найбільші європейські держави тут мали свої представництва. Сьогодні Ларнака є одним із найкращих курортних районів острова, у його зручній гавані знаходиться першокласний яхт-клуб, який користується всесвітньою популярністю.

Пафос, розташований на південно-західному узбережжі острова, є одним із найпопулярніших міст серед туристів. Заснований, за легендою, героєм Троянської війни Агапенором ще XIX в. до зв. е.., Пафос був столицею Кіпру в часи Римської імперії, а в його околицях, як вважали давні греки, з’явилася з піни морська богиня кохання та краси Афродіта. У часи античності місто ділилося на протягнений вздовж берега навколо гавані Неа Пафос (Новий Пафос), де зараз розташована більшість історичних пам’яток, Като Пафос (Нижній Пафос) в якому зараз зосереджена більшість закладів і місць, розрахованих на туристів, а також безліч місць. , розташований на високому гірському плато в 19 км. на схід Ктима, де збудовано більшість сучасних адміністративних будівель.
Айя-Напа розташована на південно-східному краю Кіпру (41 км. від Ларнаки). Це курорт високого класу з безліччю готелів, ресторанів та дискотек, що не затихає буквально ні на хвилину, а тому особливо популярний серед молоді. Природні умови тут просто чудові — кристально-чиста вода обрамлена прекрасними пляжами з дрібним «золотим» піском, сюди не задує звичайний для Кіпру північно-східний вітер, а пагорби, що оточують, засаджені фруктовими садами. Тому пляжі, що простяглися до Протараса, — головне багатство регіону. Найбільш популярні пляжі Гресіан Бей, Макронісі, Санді Біч, а також центральний пляж. Одна з основних визначних пам’яток курорту — Аквапарк, весь стиль якого «замішаний» на історії та міфологічних сюжетах Стародавньої Греції. На території парку розташовано безліч найрізноманітніших басейнів (в т. ч. 70-метровий басейн «Аллонтіс») та водних гірок різної крутості, найрізноманітніші водні атракціони, численні спортивні майданчики та всілякі дитячі атракціони. Неподалік розташований і ще один цікавий парк розваг – Парк Дінозаврів в Агіа Напі.

Курорт Протарас лежить на красивій ділянці південно-східного узбережжя острова, де чергуються між собою скелясті урвища з численними печерами та піщаними пляжами, які вважаються одними з найкращих на Кіпрі. Протарас – це сучасний, спеціально збудований після окупації району Фамагусти, курортний район. Культове місце Протараса — бухта Фіг Три («бухта смоковниці») з чарівними берегами і найчистішою водою, обов’язково слід відвідати мальовничу церкву Агіос Елмас (Св. Іллі), оточений найсучаснішими спортивними майданчиками пляж Фламінго, район вітряків і скелясті скелі мису Греко чи «кулінарну столицю» курорту — село Паралімні. Як і всі престижні курорти Кіпру, Протарас має велику кількість барів та ресторанів, кортів та басейнів, є дві дискотеки та безліч інших розважальних закладів, але при цьому ритм життя тут досить спокійний, що робить його чудовим місцем для сімейного відпочинку.

Півострів Акамас — найзаповідніший регіон Кіпру. Незаймана природа, порізані бухтами пустельні береги із затишними безлюдними пляжами, дивовижні краєвиди, рідкісні види рослин, тварини, яких можна побачити лише тут – все це зробило півострів одним із найкращих місць для екологічного туризму в Європі. Слід побувати на руїнах стародавніх міст Моріон і Авагос, відвідати затоку Лара Біч — останній ареал проживання занесених до Червоної книги середземноморської зеленої і великоголових черепах, викупатися у водах найкрасивіших заток Фонтана Амороса і Хрісоху («золото»), оглянути від основних курортних зон на тихих узбережжях бухти Лачі або спокійного та відносно безлюдного курорту Поліс (26 км. від Пафосу). Більшість готелів у цих місцях є «апартамент-готелями», в яких при бажанні можна вести абсолютно самотнє життя — самостійно готувати їжу на обладнаній в номері кухні, самостійно планувати графік відпочинку та екскурсій і т. д. Тут хороші умови для занять водними видами спорту.

Фамагуста в середні віки вважалася найбагатшим містом у світі, тут стояв замок Отелло (справжнє ім’я цього знаменитого літературного персонажа — Крістофер Мор, і він насправді був губернатором Кіпру в 1506-1508 рр.) і вирував знаменитий Ринок Фамагусти. До подій 1974 р. це був прекрасний курорт, край апельсинових гаїв та старих кварталів, зараз він практично втратив свою курортну велич, а знамениті раніше прибережні пансіонати стоять занедбані. Символом міста вважаються Венеціанські стіни та собор Св. Миколая, перетворений на мечеть Мустафа Паші. Можна відвідати чарівний старий курорт Кіренія (Гірне) з його замком, візантійською каплицею та музеєм аварії корабля, найбільш важливе дохристиянський місто Кіпру — Саламі (9 км. на північ від Фамагусти) або північну, турецьку частину Нікосії, з величними Воротами Гірні, розташованим у величезних Воротах Гірні. монастиря XVII ст., Турецьким Музеєм та величною мечеттю Селіміє (XIII ст.).

Підібрати тур до Кіпру